Biçda (Bilişim Çalışanları Dayanışma Ağı) olarak 04.10.2015 tarihinden itibaren 10 haftalık bir etkinlik programı hazırladık. Eğitimlerimiz çocukluğumuzdan beri okullarda, dershanelerde, işyerlerinde görmeye aşina olduğumuz klasik eğitmen-öğrenci kalıbının dışına çıkmaktadır. Bilişim çalışanlarının kendilerinin hazırlayıp sunduğu eğitimler ve etkinlikler çalışanların kendi bağımsız zaman ve mekan örgütlenmesidir. Biz bildiklerimizi paylaşıyor, kendi gelişimimizi tüm bilişimcilerin gelişiminde görüyor, her şeyin piyasalaştığı bir dünyada kendi bağımsız atölye ve etkinliklerimizi oluşturuyoruz.

BİÇDA Olarak Eğitimler Karşılığında Neden Para İstemiyoruz?

İçinde bulunduğumuz sistem her şeyi olduğu gibi aklı, bilgiyi ve insanın kendisini geliştirmesini parasallaştırıp özerkleştirdi. Kendimizi ancak zorunlu olarak bir araya gelebildiğimiz iş yerlerinde ve şirketlerin ihtiyacı oranında geliştirme fırsatı bulabiliyoruz. Ar-ge sektörü bizlerin ihtiyacı ve yönelimi için değil, şirketleri zengin edeceğimiz kadar bizi eğitiyor ve en fazla kendimizi başka bir şirkete pazarlama hakkı verecek düzeyde avutma imkanı tanıyor.  

Şirketlerdeki iş bölümü ve rekabetle birlikte yıkıcı hiyerarşik ilişki üzerimizde körelme, kariyer, rütbe ve statüye dayanan üstünlükler yaratıyor.  

Bilişim ve İletişim Çalışanları Dayanışma Ağı olarak, sisteme alternatif olacak en değerli eylemin, paylaşma ve dayanışmadan geçtiğini biliyoruz. Bu yüzden en değerli varlığımızı yani bildiklerimizi paylaşmaya karar verdik. 

Eğitimde, çalışmada ve yaşamda sermayeye bağımlı birer köle olarak sömürülmekten kurtulmak istiyoruz! Bildiklerimizi saklamıyor, paylaşıyoruz. Bu sebeple kendimiz için üretmeyi, kendimiz için öğrenip-öğretmeyi planladık.

Başımızda şirket, patron, müdür, şef yok!

Eğitimlerimizde şimdiye kadar; İnternet Programlamaya Giriş (PHP), Nesne Yönelimli Programlama Mantığı, Veritabanı Programlama (SQL),Yazılım Test ve Kalite, konularında eğitimler gerçekleştirdik. Bu eğitimlere ait video çekimlerini internet üzerinde www.bilisimcalisanlari.org adresimizde paylaştık.  

2015 Ekim ayı itibariyleyse; C#, Yazılım Test ve Kalite, PC donanım sorunları ve çözümleri konularında, birlikte öğrenip öğreteceğimiz ortak etkinlikler planladık.  

10 haftalık programımızda ayrıca aşağıdaki etkinlikleri gerçekleştireceğiz: 

- Avukat arkadaşlarımızın bizleri bilgilendireceği İş hukuku Paneli düzenliyoruz.

- İş görüşmesi taktik ve deneyimlerini ve bilişim sektörünün durumunu insan kaynakları uzmanları ile konuşacağız.

- Özgür yazılım felsefesini, bilişim çalışanlarının gözünden yorumluyor, tartışıyoruz.

- Sendikal örgütlenme deneyimlerini tartışıyoruz.

- Bilişim suçları ve ifade özgürlüğünü tartışıyoruz.

- Unutulmuş veya Türkçe’ye çevirisi olmayan, özellikle bilişim sektöründeki işçilerin yaşam ve sorunlarını, yönelim ve taleplerini ele alan filmlerin Türkçe altyazılarını hazırladık. Bu filmlerin gösterimlerini yapmayı planladık. 

Derslerin ve etkinliklerin 3 aylık programı aşağıda verilmiştir. Ders ve etkinlik duyuruları en geç 1 hafta önce sosyal medya hesaplarımızdan ve internet sayfamızdan yapılacaktır.

Tüm etkinliklerimizi 2015 sonuna kadar TAK (Tasarım Atölyesi Kadıköy)‘ta Pazar günleri yapmayı plandık. Tüm teknik dersleri takip eden katılımcılara takip ettikleri ders ile ilgili katılım belgesi vereceğiz.  

İlk Etkinliğimiz 4 Ekim Pazar günü gerçekleşti

Ekim, Kasım ve Aralık ayları içerinde toplam 5 ders (15 saat) olarak gerçekleşecek C# eğitimimizin ilkini gerçekleştirdik.

İlk dersimizde C # ‘ın temel konuları olan Değişkenler, Mantıksal ve Aritmetik Operatörler ve Toolbox elemanları anlatıldı. Bu konuların anlanmasını kolaylaştıracak çeşitli uygulamalar yapıldı. 

2 saatten fazla süren ilk dersten sonra, Türkçe alt yazısını BİÇDA’nın hazırladığı Mavi Filler belgeseli izlendi.  

“Mavi Filler” belgeseli, Malezya’daki bilişim sektörünün “dev” şirketlerinde çalışan göçmen bilişim işçilerinin gündelik hayatlarını konu alıyor. İşçilerin zor hayatını, yaşam mücadelesini, Nepalli ve Endonezyalı bilişim işçileri anlatıyor. Filmi https://youtu.be/OM-thFktVUs bu adresten izleyebilirsiniz. 

Ders aralarında ve sonrasında katılımcıların taleplerini topladık. Sınıfın durumuna göre ikinci C# eğitimi için hazırlıklar hep birlikte planlandı.

İKİNCİ ETKİNLİĞİMİZ 11 EKİM’de GERÇEKLEŞECEK! 

C# Ders 2 İçeriği: 

* Toolbox elemanları devam /Eventler 

* Döngüler (if/else - for - foreach - while ) 

* Switch Case 

* SQL Database Uygulamaları

***Katılımcıların beraberinde içinde visual studio kurulu bilgisayar getirmesi gerekmektedir.

Visual studio'yu aşağıdaki adresten indirebilirsiniz...

https://www.visualstudio.com/tr-tr/downloads/download-visual-studio-vs.aspx  

Ders tam saat 14:00 da başlayacak, vaktinde gelmeye çalışınız...

TAK Kadıköy - Rasimpaşa Mh., Duatepe Sk No:61, 34716 Kadıköy/İstanbul (0216) 418 5298