8 Mart 1857 günü dokuma ve giyim işçileri Nev York’ta kötü çalışma koşulları ve düşük ücretleri nedeniyle greve çıktılar. Polisin işçilere saldırması, işçilerin fabrikaya kilitlenmesi ve ardından çıkan yangın sonucu çoğu kadın 129 işçi can verdi.

1910′da 2. Enternasyonel’e bağlı Uluslararası Sosyalist Kadınlar Konferansı bu günü “Dünya Emekçi Kadınlar Günü” olarak ilan etti. 1921′de Moskova’da yapılan 3. Uluslararası Kadınlar Konferansı 8 Mart tarihini kesinleştirdi.

Kadın işçilerin şartları tarihten bu güne hep çok ağır ve ezici olmuştur. Kadın ve çocuk işçiler, erkeklerden daha az üretim yeteneneğine sahip oldukları savıyla yarım ücretle çalıştırılmıştır. Doğum yapanlar işten atılmıştır. İşyerinde tacize, bezdiriye uğramışlardır.

Eşit işe eşit ücret ödenmediği, kadın bedeninine yapılan en ağır saldırı ve tahakküm olan tecavüzün “espri” konusu haline geldiği, her gün çok sayıda kadının erkekler tarafından öldürürken kadın cinayetlerinin yine münferit sayıldığı, katillerin gerekçelerini meşru sayıp katillere  ‘haksız tahrik indirimi” uygulandığı, kadınları güvencesizliğe mahkum eden ve “üç çocuk doğurup” bakım ve ev içi emeğe hapseden, kadınların sadece %24’ünün istihdama katılabildiği bir ülkede gözlerimizi 8 Mart sabahına açtık.

Bugün bu sorunların masaya yatırılacağı, erkeklerin de kadınlar için ne yapabilirim demesi gereken bir gün. Sermayenin, devletin, erkeklerin, hukukun ve medyanın kadınlara uygladığı şiddete, baskıya karşı mücadele veren kadın hareketini destekliyoruz.

Biçda kadınları bugün işyerlerindeki kadın arkadaşlarıyla bu günü kutluyorlar ve biz bu davranışı tüm kadınlara öneriyoruz. Kadın bilincinin oluşması ve yükselmesi için bugün kaçırılmaması gereken bir fırsat sunuyor.

Emekçi kadınlar dikkat, düzenin sahipleri ve yalakaları bu günü senin elinden almak istiyor. “Emekçi” sözcüğünü günün adından atıyorlar, çünkü amaçları bu günü, bir Anneler Günü’ne, bir Sevgililer Günü’ne indirgemek. Emeğin kutsallığını gözden kaçırmak istiyorlar, sorunun önemli bir yönünün kadının bedeni ve emeği üzerindeki mülkiyet hakkı olduğunu düşünüyoruz. Bu mülkiyet hakkına karşı çıkılmadan ne kadınlar ne de erkekler özgür olamaz. Bugün Sevgililer Günü değil, çiçekle böcekle geçirilecek bir gün değil. Emekçi kadının inceliğiyle, zerafetiyle, yükselen bilinciyle, daha güzel daha yaşanılır bir dünya yaratma günüdür.

Dünya Emekçi Kadınlar Gününüz kutlu olsun.

Yaşasın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü!

Yaşasın Kadın Mücadelesi!