Her sene sonu performans değerlendirmesi adı verilen özel toplantılara katılmak zorunda kalırız. Bizlerin bir yıllık çalışmaları, hiç bir şekilde objektif olmayan ölçümlerle değerlendirilmeye çalışılır. Ülkede enflasyon almış başını giderken maaşlarımızın aynı kalmaması gerektiğini düşünerek gittikçe pahalılaşan yaşam şartları karşısında maaşımızın ayarlanmasını bekleriz. Ama ne mümkün! Bunun yerine şirketin yönetiminin önceden bizim için belirlediği “maaş artışının” açıklaması olan bir tiyatro ile karşılaşırız. Bu tiyatro oyununda bizden istenen sadece oyunun bir parçası olmamızdır. Genel geçer ifadelerle dolaylı yollardan maaşımızdan ne kadar keseceklerine bizi ikna etmeye çalışırlar. Bize verilen rol ise sadece  kafa sallamak ve daha iyi olacağımız konusunda güven vermektir. 

İşimizi en iyi şekilde yapsakta hep bir şeyler eksiktir. Beklenen ölçüde yaratıcı olmadığımız, beklenen motivasyonu gösteremediğimiz, beklenen takım çalışmasına uyumu sağlamayadığımız, beklendiği kadar değişime açık olamadığımız, beklenildiği kadar müşteri odaklı çalışmadığımız gibi bir sürü beklentinin hep gerisinde olduğumuz izlenimi yaratılır. Bu beklentilerin sonu gelmez. Peki nedir bu beklentiler? Bize bunlar hakkında bilgi verilmiş midir? İş tanımımız yapılmış mıdır? İş tanımımız yapılmış bile olsa daha fazlası üzerinde neden değerlendirilmek zorunda kalırız?

Tüm bu sorular kafamızda dönerken, performans değerlendirmesi görüşmelerinde susup onay vermemiz beklenir. Bizim için çok sancılı saatlerdir orda geçirdiğimiz zamanlar.

O görüşmeler patronlar için sadece o yılki maaş artışı görüşmeleri olarak kalmaz, bu görüşme belgelerini bir veri olarak ellerinde tutarlar. Ne zaman ki şirket küçülme kararı alır, ne zaman ki şirket içinde bizden beklenen rolü oynamayız, işte o zaman bu belgeleri önümüze koyarak bizi işten çıkartmaya kalkışırlar. Hatta utanmadan hiçbir objektif veriye dayanmayan belgeleri işe iade davası açtığımızda mahkemeye sunarlar.

Bilişim çalışanları! Bu oyunlardan, bu sahte belgelerden çekinmeyin, bu belgelerin hiç bir şey ifade etmediği bilişim çalışanlarının açtığı dava sonuçlarından da görülmektedir.