Netaş’ta çalışan arkadaşlar;


Şirketiniz, arkasında para babası JP Morgan Chase’in olduğu bir ortaklık tarafından satın alındı. Genelde böyle durumlarda olan, çalışanların bir bölümünün işten atılmasıdır. İşten atılma bazen least effectivelerin gönderilmesi şeklinde, bazen emekli etme şeklinde olur. Hakkınız olan JCI artışını vermeyerek işten kendinizin ayrılmasını isterler. Ya da 2001 krizindeki gibi ayrımsız insanları atarlar. Buna bazı şirketlerde “refreshment” derler. Şimdi de benzer bir durum yaşanıyor.

Yıllardır şirket tarafından oyalanıyorsunuz. Bu oyalamalar hala da devam ediyor.

Size Zafirovsky’nin Nortel’i kurtaracağı söylenmişti. Sonuçta Nortel param parça edilip satıldı. Şimdi herbiriniz bir başka şirketin iki dudağı arasında yaşıyorsunuz. Zafirovsky ise parasını aldı ve işin içinden sıyrıldı.

ARGE yasasıyla maaşınızın artacağı söylendi. Yıllarca bu yasayı beklediğiniz için zam alamadınız. Bakan gelip Çocukların parasını vermemezlik etmeyin dedi ve hemen ardından bütün paraların şirkete gideceği anlaşıldı. Çünkü hükümet krizi bahane edip yasayı değiştiriverdi. O çocuklara tek kuruş para verilmedi. O sözlerden geriye her ay size girdirilen Time Sheet angaryası dışında hiçbir şey kalmadı.

Nortel’in iflas koruması istemesine günler kala, bir Bizbize toplantısında olacaklara inat, herşey yolunda denmişti. Size I believe tişörtleri giydirdiler. Her tarafa yazıları astılar. Bazılarınız Nortel’in kendini kurtaracağına inandınız. Sonuçta inandığınızla kaldınız. Nortel kendini kurtaramadı. Ortaya çıktı ki, bu kampanya Nortel’i parçalayıp daha yüksek fiyata satmak için bir kandırmacaymış. Hala o tişörtleri saklıyor musunuz?

CVAS’in bir çok alıcısı olacağı söylenmişti. Oysa Nortel’in bu en büyük bölümünü alan 400 kişilik küçücük bir şirket oldu. Çünkü başka alıcı çıkmadı.

Size aylardır yepyeni projelerin gündemde olduğu söyleniyor. Managerların, direktörlerin, Müjdat bey’in dilinde bütün telekomünikasyon firmalarının adları var. Oysa sadece Genband’ın, Vodafon’un yan işleri yaptırılıyor. Henüz umut verici hiçbir şey yok.

Bir çok arkadaşınız, bu karanlık tabloyu görüp, yılıp gitti. Daha iyi ücretler için, daha iyi pozisyonlar için, geleceklerini net görebildikleri daha iyi ortamlar için. Askerden sonra Netaş’ta çalışma hayalleri kuranlar zaten alınmıyorlar. Sizlerse herşeye rağmen Netaş’ta devam ettiniz. Genband, Nortel’in CVAS’ını alırken çalışanların %25′inin işine son verilmesini istemişti. RTP’deki Ottowa’daki, Avrupa’daki bir çok çalışma arkadaşınız bu şekilde atıldığında, bazılarınız buna sevindiler bile. Muhtemelen Netaş satılırken de benzer bir anlaşma yapılmıştır. Size bu ihtimale karşı hazırlıklı olduklarını söylemişlerdi. Şimdi bunu göreceğiz.

Sizce bu kadar kötü olaydan, bu kadar oyalamadan sonra iyi bir şeyler olacak mı? Gerçekten şirket bu sefer doğruyu mu söyledi? Bugünlerde emekliliği gelenleri emekli etmeye başladılar. Hem de 3 aylık ihbar süresine aldırmadan. Belki de yakında least effective seçilenleriniz kendisini kapının önünde bulacak. Ya sonra?

Size bazı tavsiyelerimiz var. Elbette en başta tavsiyemiz örgütlenmeniz, ağımıza katılmanız. Her durumda modern dünyanın parçası olmakla övünenlerin, iş kendi çıkarlarını savunmaya gelince en geri kafalı, en basit hesapçı olup çıkıverdiği bilinir. Özellikle de Türkiye’de. Avrupa’da ve hatta Amerika’da çalışanların çoğunun sendikalı olduğunun farkında mısınız? Muhtemelen 2009′daki Fransa Nortel grevini de duymadınız. Meslek örgütünüz EMO için bile, ne işimize yarayacak, bana ne getirecek diyorsunuz. Kendi hakkını savunmanız için, size ortaçağdan kalma gibi gelen şu sözcüğe alışmanız gerekiyor: Örgütlenme. Görmezlikten geldiğiniz gerçek şu: Örgütsüz, bağlantısız birey, birey değildir, sürünün basit bir parçasıdır, o kadar.

Bir ikinci tavsiyemiz, sakın ola istifa etmeyin. Belki atılmalar başlar (Sabah işe geldiğinde bilgisayarını kapalı bulabilirsiniz ya da insan kaynaklarından size telefon gelebilir), belki istifaya zorlanırsınız, “siciliniz”le ilgili sözler duyarak tehdit edilirsiniz. Sakın buna kanmayın. Sakın istifa etmeyin. İstifa ettiğinizde iş bulacağınız zamana kadar işsizlik sigortasından faydalanamazsınız. Size vermek zorunda oldukları tazminatı, maaşınızdan kesilen paraları onlara hediye etmiş olursunuz.

Ve atılırsanız kesinlikle işe iade davanızı açın. Türkiye’de bile iş yasaları, özellikle işverenin bu kadar hoyrat davrandığı, insanları oyaladığı işe iade davalarında çalışanların lehine sonuçlanıyor. ST örneği, IBM örneği ve Netaş’a daha önceden açılan davalar bunun örnekleri. Dahası eğer bu davayı açmazsanız o zaman gerçekten atılmış olursunuz. Ama işe iade davanızı kazanırsanız, hukuki olarak atılmış sayılmazsınız.

Size her zaman yardımcı olmaya çalışacağız. Bizi dinleyin, bize katılın!

 ———
JP Morgan Chase: En büyük global finans şirketlerinden biri – Genband’a para vererek Nortel’i almasını sağladı.
JCI: Yönetim seviyesi indeksi. JCI1-2: En alttakiler, JCI-3: Mentorlar, JCI4 ve üstü: Managerlar ve Direktörler
Refreshment: Yenileme
Zafirovsky: Mike S. Zafirovsky Nortel’in son CEO’su.
ARGE yasası:5746 SAYILI ARAŞTIRMA VE GELİŞTİRME FAALİYETLERİNİN DESTEKLENMESİ HAKKINDA KANUNDA YER ALAN VERGİSEL TEŞVİKLER
Time Sheet: Hangi iş için ne kadar çalışıldığının girildiği tool.
I believe: İnanıyorum. Nortel’in iflas açıklamasından hemen sonra yapılan kampanya.
CVAS: Eski Zaman Bölmeli Çoğullama teknolojisiyle IP networkler arası ilişki kuran yapıların genel adı. Nortel’in en büyük bölümü.
Müjdat bey: Müjdat Altay Netaş’ın CEOsu.
Genband: 12000 kişilik Nortel’i alan 400 kişilik gateway (Kapıyolu?) şirketi.
RTP: Amerika labratuarları
Ottowa: Kanada Labratuarları
Manager ve Director: Müdür ve müdürlerin yöneticileri