Sevgili erkek ve kadın bilişimci arkadaşlarım,

Sabah, akşam bindiğimiz ve şehir trafiğinde saatlerimizi geçirmek zorunda kaldığımız servislerde rahatça oturmak istiyorum.

Servis kullanmayan biriyken, 1 ay önce,  toplu taşımanın kalabalığından, araba kullanmanın stresinden kaçıp işe servisle gitmeye karar verdim. Bizim teknoparkta kullanılan servislerin daracık koltuklu, okul servislerinden bozma işyeri servisleri olmadığını görünce sevinmiştim. Maalesef sevincim hergün yerimin işgal edilmesi sebebiyle kursağımda kaldı. Erkek arkadaşlar, bacaklarınızı toplamanız bu kadar zor mu?

Serviste yanınıza sizin koltuğunuzu da işgal ederek oturan, köşede büzüşmüş saatlerce yolculuk etmenize sebep olan işyerindeki veya teknoparklardaki erkeklerin metrobüste, otobüste bacaklarını açmış elindeki tesbihi bacaklarının arasında çekenlerden tek farkı tesbihin yerini cep telefonunun almış olması.

Erkek erkeğe oturduğunuzda biri sizin üstünüze yaslanmış ne hissediyorsunuz bilemiyeceğim ama ben bir kadın olarak  zaten sürekli heryerde hiçe sayılan kadınlığımın hiçe sayıldığını, ezildiğini hissediyorum. Sanki ben yokum, koltuk boş, sanki ben hiçmişim gibi... Bakın bu cinsel tacizden başka bir şey değildir... Biz kadınlar neden bu duruma ses çıkaramıyoruz, "Biraz toplanır mısın?" diyemiyoruz, hele ki işyeri servisi ise neden bunu yapamıyoruz? Bu da ayrı bir tartışma konusu... Bu konuda Biçda'nın birşeyler yapmasını kadın bilişimcilerin sesini duymasını ve duyurmasını istiyorum. Madem dayanışma ağıyız, erkek bilişimciler kadın bilişimcilerle dayanışın, servislerde bacaklarınızı toplayın!