Mühendis, mimar ve şehir plancıları artık Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB)  tarafından belirlenen asgari ücretin altında çalıştırılamayacak. Mühendis, mimar ve şehir plancılarının düşük ücretle çalıştırılmaları ve alınan ücretin Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) eksik bildirilmesinin önüne geçmek için SGK ile TMMOB arasında protokol imzalandı.

Protokole göre, TMMOB her yıl mühendislik, mimarlık ve şehir planlama alanlarında çalışanlara ilişkin asgari ücret seviyesi belirleyerek SGK‘na bildirecek. Mühendis, mimar ve şehir plancıları belirlenen asgari ücretin altında çalıştırılamayacak. Uygulamanın başladığı 2013 yılı ilk işe giriş bildirgesinde baz alınacak asgari brüt ücret 2.700 TL olarak belirlendi.

Uygulamanın olumlu ilk neticeleri de alınmaya başlandı.

Örneğin bir yazılım firmasında yeni işe başlayan bir mühendis arkadaşımız, muhasebeye giderek kendisine ait bordro bilgilerini öğrenmek istiyor. Brüt ücretinin kendisine ödenecek olandan düşük gösterildiğini fark ediyor. Bunun üzerine muhasebe ile tekrar görüşerek bahsi geçen protokolü anlatıyor ve oda üyesi olduğunu belirterek ücretinin düzeltilmesi gerektiğini söylüyor. Kısa bir süre sonra kendisine brüt ücretinin 2700TL ye çıkarıldığı bilgisi veriliyor.

Diğer bir örnekte de inşaat firmasının şantiyesinde çalışmakta olan mimar arkadaşımız, sözleşme yenileme dönemi geldiğinde, işverence hazırlanan sözleşmesinde ki brüt ücretin, kazandığından düşük gösterildiğini fark ediyor. Bu durumu hemen şirket yetkilileriyle görüşerek bildiriyor. TMMOB nin SGK ile yapmış olduğu protokolü anlatarak, oda üyesi olduğu için brüt ücretinin 2700TL nin altında olamayacağını, altında tutulması durumunda yapılacak kontrollerde şirkete ceza uygulanacağını ifade ediyor. Bu sayede hem kendisinin hem de bütün iş arkadaşlarının brüt ücretinin yükselmesi sağlıyor.

Sorunumuzu bütünüyle ortadan kaldıramayan bir uygulama olmasına rağmen, sigorta primlerinin büyük ölçüde asgari ücret üzerinden yatırıldığı sektörümüzde, olumlu bir gelişme olarak kabul edebileceğimiz bu protokolü, iş arkadaşlarımızla paylaşarak yaygınlaştırmak menfaatimize olacaktır.