Bilişim hukuku konusunda uzman avukat Gökhan Ahi ile bilişim suçları üzerine söyleşi yaptık. Söyleşi soru cevap şeklinde gerçekleşti.

Söyleşide, bilişim suçlarının kapsamı, elektronik imza ve zaman damgasının önemi, marka hakkı ihlali ve şirketin kurumsal kimliğine zarar vermenin aslında ne demek olduğu hakkında konuştuk. Firmafaresi.com gibi web sayfalarının kapatılmasının "hukuki" süreci, telefon dinlenmeleri, bilişim suçu cezaları, şirketleri ve markaları eleştiri hakkımız olup olmadığı, hosting sunucuları ve benzeri bilişim ve kullanıcı haklarımız üzerinde uzunca sohbet ettik. Ayrıca söyleşiye katılanların hemen hemen tümü ücretli çalışanlar olduğu için söyleşi zaman zaman iş hukuku konularına da kaydı.

Sabahtan akşama kadar çalıştığımız iş yerinde, hukuki olarak bilmemiz gereken pek çok konu olduğunu ve bunları öğrenmemiz gerektiğini gördük. Bir bilişimci benzetmesi yapacak olursak, İş yaşantımızın "run-time"'ında "operating system"'e uyumsuzluktan dolayı oluşan "error"ları doğru yorumlayıp çözmek için ve en önemlisi bu "error"ları daha baştan yok etmek için, bilmediğimiz konuları öğrenmemiz gerekiyor. Ya kodu değiştireceğiz ya da operating system'e müdahale edeceğiz, hangisini ne şekilde yapacağımızı öğrenmemiz gerekiyor.

Genel başlıklarını yazdığımız bu söyleşinin kayıtlarının çözümünü en kısa sürede yapıp internet sayfamızda yayınlayacağız. Bundan sonra da iş hukuku ve bilişim hukuku konularında bilgilendirmelerimiz ve etkinliklerimize devam edeceğiz.