Bu yıl 11.cisi düzenlenen Özgür Yazılım ve Linux Günleri'ne BİÇDA olarak ikinci kez katıldık. 30 ve 31 Mart günlerinde düzenlenen etkinlikte program oldukça yoğun geçti.  Katılımcıların genel değerlendirmesini oluşturan en önemli noktalar arasında, geçen yıllara oranla ilginin daha düşük olduğu, yanı sıra seminerlerin bazılarının istenen verimlilikte geçmediğiydi. (etkinlik programı için bkz: http://ozguryazilimgunleri.org/2012/program/)

Açılış konuşmasında Chris Stephenson, önümüzdeki yıl Özgür Yazılım ve Linux Günleri'nin artık Bilgi Üniversitesi'nde düzünlenmeyeceğini, yanı sıra Bilgi Üniversitesi'nde Bilgisayar Mühendisliği bölümünün kapıtılacağını söyledi. Bu iki karara dair sitem ve kızgınlığını dile getirdi ve aslında bu iki konu katılımcıların hiç beklemediği bir duyuru oldu.

Biz BİÇDA olarak geçen yıl olduğu gibi stand açtık. Yeni çıkan BİÇDA bülteni, "İş yeri deneyimi" ve "Biz Kimiz" broşürlerinin yanı sıra ÇHD ile ortak hazırladığımız kıdem tazminatı gaspına yönelik tanıtcı videoların oluşturduğu seri vardı standımızda.

Standımıza ilgi yoğundu. Özellikle bültene ve "İş yeri deneyimi" broşürüne ilgi fazlaydı. Katılımcılarla stand başında canlı sohbetler etme fırsatını yakaladık. Kimisi BİÇDA'yı ilk kez duyuyordu, kimisi de bir biçimde BİÇDA'yı daha önce duymuştu. Sohbetlerimiz ağırlıklı olarak, bilişim işçilerinin kapsamı ve kimlerin bilişim işçisi olduğu, iş yerlerinden yaşanan sorunlar, bilişim sektörünün genel durumu ve BİÇDA'nın önümüzdeki dönemde nasıl örgütlenmeye çalışacağı konuları üzerine yoğunlaştı.

 "Dernek olmayı düşünüyor musunuz, ya da sendika kurmak gibi bir bakış açınız var mı?" gelen sorular arasındaydı. Bu konuda henüz bir netliğimizin olmadığını, bu konuların henüz tartışılan konular olduğu yönüyle yaptığımız açıklamada, konuştuğumuz birçok insan kurumsallaşmanın öneminden söz ederek fikirlerini ifade ettiler. 

Bu yönüyle insanların nasıl düşündüğü konusunda karşılıklı etkileşim kurma imkanlarını da yakalamış olduk ve birçok yeni arkadaşla tanıştık.

İlk günün (cuma) nispeten durgun geçmesine karşın, ikinci gün (cumartesi) özellikle çalışan bilişimcilerin katılımı daha yoğun oldu. Ağırlıklı olarak en sık söz edilen konular arasında işsizlik tehtidi - işten atılma korkusu, ağır çalışma saatleri ve işyerlerinde uygulanın kuralsız ve esnek çalışma yöntemleriydi.

Etkinlikte stand açan diğer kurumlar arasında Alternatif Bilişim ve EMO kapsamında başlatılan Bilgisayar Mühendisleri Odası'nı kurma girişiminde bulunan mühendis arkadaşlar vardı.