Buluşma Yeri: Şişli Camisi Önü
Tarih: 1 Mayıs 2011
Saat: 09.00

1 Mayıs 8  saatlik iş günü mücadelesi ile ABD’de 1886′da başlamıştı. 2. Enternasyonel 1889′da 1 Mayıs’ı “Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü” olarak ilan etti ve 15 yıllık mücadele sonucunda 1900 yılında ilk kazanımlar elde edildi. Biz bu nedenle 1 Mayıs’ı bayram olarak kutluyoruz.

Fakat emek mücadelesinde tarihsel olarak nerdeyiz? Örneğin en temel kazanım olan 8 saatlik çalışmaya işyerlerimiz uyuyor mu? Kuralsız, güvencesiz, esnek istihdam canavarı her gün büyümüyor mu? Yaptırılan fazla mesailer yasal sınırlar içinde kalıp ödeniyor mu? Kıdem tazminatı ödememek için ve diğer nedenlerle keyfi işten atmalar sürüyor mu? Bilişim çalışanının birçok iş kollarına göre daha fazla yıprandığı bir gerçek, peki bunun bir karşılığını alıyor muyuz? Hafta sonlarında hatta hafta içinde kendimize ait saatlerde acil işler için acil telefonlarla çalıştırılmıyor muyuz? İnsanca yaşanacak zamanı ve hafta sonlarımızı geri istemiyor muyuz?

Olumsuzluklar bir yana, bugün çıkıp 6 saatlik çalışmayı,en az 30  işgünü tatili savunabiliyor muyuz? Tüm bu olumsuz yanıtların nedeni bilişim işçilerinin örgütsüzlüğüdür. Evet, bu sorunlar başka söktörlerde de var ama bizim sırtımızdaki yumruk her zaman katmerli. Biz bilişim çalışanları, dünün ayrıclıklıları olarak bugün işçiyiz, BİÇDA olarak bu bilinçle hareket ediyoruz.

Bir bayrama, bir 1 Mayıs’a daha geldik. Bugün safları sıklaştırma günüdür, bugün geçmişin utkularından güç alma günüdür, bügün geçmiş kazanımları anlama ve sabır ve kararlılıkla mücadeleye devam etme  günüdür, bugün geleceği kendi ellerimize alma, söz, yetki, karar hakkı kazanma günüdür. Bugün bunları tüm Türkiye ve dünya işçi sınıfıyla birlikte başarmanın günüdür.

Evet, bugün Bilişim ve İletişim Çalışanları Dayanışma Ağı, bu geleceği sağlamak için var gücüyle çalışıyor. Siz de gelin bu ağı ilmek ilmek örelim. Yarının 1 Mayıslarını birlikte kazanalım.

- Güvenceli İş – İş Güvenliği İstiyorum!
- Patronun Kölesi, PC’nin Klavyesi Değiliz!
- Haftasonlarımı Geri İstiyorum!
- 6 Saatlik İş Günü İstiyorum!
- Bilişim ve İletişim Çalışanları 1 Mayıs’a Çağırıyor
- Bilişim İşçisi BİÇDA’da örgütlen!
- Köle değil işçiyiz, örgütlüysek güçlüyüz!
- Hiçbirimiz Hepimizden Daha Güçlü Değiliz!
- Fazla Mesai Canavarına Dur!
- Kariyer Yalanını Al da Git!
- Kârlar Yukarda Maaşlar Yerinde!
- Özgür Dünya Özgür Yazılım!
- Yaşasın Örgütlü Mücadelemiz!
- IBM İşçisi Yalnız Değildir!
- Casper İşçisi Yalnız Değildir!
- Yaşasın Sınıf Dayanışması!
- Ücretler Esnemiyorsa, Mesai Saatleri de Esnemesin!