1-2 Nisan Özgür Yazılım ve Linux Günleri’nde LKD’nin yardımıyla stand açtık. Standımızda “Biz Kimiz?” tanıtım broşürü, Casper Boykot, Özgür Yazılım Üzerine metinleri ile İş Yeri Deneyimlerimiz sekiz sayfalık kitapçığını sergiledik. Hepsi ciddi ilgi çekti. İlk gün giriş yapanlara ayakta çok sayıda tanıtım broşürü dağıttık. Katılımcı sayısının kötü hava koşulları nedeniyle düşük olması dışında bir sıkıntımız yoktu.

İki günde çok sayıda yeni arkadaşımızla yüz yüze sohbet etme imkanı bulduk. Şirketlerinde yaşadıkları sorunları bizimle paylaştılar. Beraber çözümler bulmak için kendilerini grubumuza davet ettik. Bir çok yeni arkadaşımız e-posta grubumuza katıldı.

Standımızın komşularından bir yazılım şirketinin bir çalışanıyla, ortak nelerin yapılabileceğini konuştuk. Şirketlerinde çalışan haklarının en üst seviyede verildiğini, örneğin bir ay izin kullandırdıklarını ve çalışanlar arası olumsuz rekabeti ortadan kaldırdıklarını söyledi. Biz de Mayıs ayından sonra Alternatif Kariyer konusunda çalışmalar yapacağımızı, bu çalışmalara katkı verebileceklerini söyledik. Kendisi grubumuza üye oldu.

Etkinliğin genelinde çok iyi bir arkadaşlık ve dayanışma ortamı dikkatimizi çekti. Herkes birbirine yardımcı olmak, sorunlarını çözmekte kullandığı birşeyleri paylaşmak konusunda etkindi. Bu hava tüm oturumlara ve aralardaki stand gezilerine hakimdi. Bir sonraki Özgür Yazılım Günlerini şimdiden beklemeye başladık.