Sendikalı oldukları için işten çıkarılan Casper işçileri haklı direnişlerini kamuoyuna duyurabilmek için 12 Mart  Pazar günü Taksim’de bir yürüyüş ve basın açıklaması düzenledi.


Birleşik Metal İş Sendikasında örgütlenen Casper işçileri sendikaya  %80′e varan oranda  üye olarak  işyerinde yetki kazandı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından, 26 Ocak 2011 tarihinde Birleşik Metal İş’e yetki verildi.

Ancak Casper işvereni bu oranı ve yetkiyi hiçe sayarak sendikalaşmaya itiraz etti ve en temel hakları olan sendikalaşma haklarını kullandıkları için 4 Casper çalışanını, 18 Şubat’ta göstermelik gerekçelerle işten çıkarttı. Daha sonra birer ikişer çıkartmalar devam etti.İşten çıkarılan işçiler 21 Şubat Pazartesi gününden beri işyerlerinin önünde direnişe geçti.

İşe iade ve sendikalı çalışma hakkı isteyen Casper işçilerinin taksim yürüyüşüne işten çıkarılan, hala Casper’da çalışmakta olan işçiler ve onların ailleri katıldı.

Casper’a sendika girecek başka yolu yok!”, “Atılan işçiler onurumuzdur!” sloganlarına yürüyüşe katılan işçiler, sendikalar, demokratik kitle örgütleri ve emekten yana güçler eşlik etti.

Yürüyüşteki Casper işçileri  Birleşik Metal-İş önlükleri üzerine  “İŞÇİ DÜŞMANI Casper Bilgisayarı ALMAYIN!” boykot yazısı yapıştırmışlardı. BİÇDA olarak işçilerin başlatmış olduğu bu boykotu sonuna kadar destekliyoruz. Ve bu boykotu yaymak için elimizden geleni yapacağız.

Bilişim sektöründe gerçekleşen bu güçlü örgütlenme ve bu güçlü direnişin her zaman arkasındayız. Bu örgütlenme ve direniş bilişim sektöründe çalışan biz bilişim ve iletişim işçilerine yol gösterecek ve örnek olacaktır.

Casper direnişinin işçiler lehine ezici çogunlukla kazanılacağına inanıyoruz. Casper işvereni örgütlü ve karalı bilişim işçileri karşısında daha fazla direnemeyecektir. Direniş ve boykot zamanında olduğu gibi BİÇDA Casper işçilerinin zafer anında da yanında olacaktır ve bilişim işçilerinin bu zaferini artan bir coşku ile kutlayacaktır.