"Abi, çok yaşlı yaaaa, biz o yaşta yönetici bile çalıştırmıyoruz. Daha dinamik ve genç kişiler arıyoruz." Müthiş. Artık yaşlı bir adamım. İş bulmam artık çok zor olacak. Sadece bir senede inanılmaz yaşlandım. Artık cv'sinde doğum tarihi kısmına bakılıp daha sonra hiçbir kısma bakılmayan bir tarafa geçtim. Çok moralim bozuldu. O ana kadar yaşlanmamıştım ama bir anda ben de yaşlı hissettim. Sonra kendime geldim, ama çok üzülmüş ve gerçekten de yaşlanmıştım bu hissiyatla. Peki, bu ne anlama geliyordu?

Hiçbir anlama gelmiyordu, benim açımdan. Yaşlı maşlı değilim. Buna cevabım sadece; "hadi oradan" olabilir. Burada görülmesi gerekeni gördüğüm için evet 20 yaşındaki genç işçi kardeşlerimizden yaşlı sayılabilirim, belki. Ne ki o? O, bu lanet şirketlerin işçi sömürü politikalarından başka bir şey değil. Neden 30 yaşındaki bir insana yaşlı diyorlar orasını bir düşünelim. Bu insan, şu ana kadar bir 5 sene iş tecrübesi olsa, bu onu 'yaşlandırmaya' yeter de artar bile. Çünkü bu adamın/kadının 'sendika, kıdem tazminatı, performans zammı, ek mesai ücreti, haftalık çalışma saati' gibi kavramlardan haberdar olma ihtimali çok yüksek. Bunları talep etme ihtimali ve bunlardan dolayı çıkartacağı arızalardan dolayı 'yaşlı'. Yoksa 30 yaşındaki bir adamın dinamiklik olarak 20 yaşındaki bir tazeden çok da aşşağı kalır bir yanı olacağını zannetmiyorum. İşi konusunda ise bir birikim sahibi olacağından daha avantajlı olduğunu düşünüyorum.

Dediğim gibi, dert sadece şu; mesaiye kalsın, haftada 45 değil, 60+ saat çalışsın ve gıkı çıkmasın, bunu kariyerinde çıkacağı bir basamak olarak görsün, sigortası asgari ücretten yatsın ve bu konuda bir fikri olmasın, işi olmayan şeyleri yüklensin, getir götür yapsın, patron/müdür egosunu çeksin, ezilsin ve bunu kabullensin.

Lanet sömürü politikalarınızla size kolay gelsin.