"Selam Almanya' dan,

Kiralik işçilik hakkinda deneyimimi yazayım dedim .Yazıyorum inanın hepsi gerçek. Yaşim 44, Mart'ta 8 Mart Kadınlar gününde nasip olursa 45 yaşıma gircem ve haziranda tam 40 senelik Almancıyım. 5 yaşımda Edirne'mden koparılıp 40 sene Almanyada gecen yıllarımdan azıcık yazayım.

Burda okudum burda büyüdüm ama Kapikuleye geldim mi vatanım bu diyom her defasında. Rabbimden tek duam bana verdiği emanet canı Almanyada değil Kapıkuleye ayak bastığımda almayı nasip etsin. Hiç olmasa son nefesimi orda 40 yıl evvelsi terkettiğim ve yılda bir kere nasip olupta geldiğim o topraklarda alsın.

Fazla kafa ütülemeden geleyim asıl meseleye... Kiralik işçilik yada taşeron işçilik denen yeni modern köleliğe. Almanya 2003 senesinde o zamanın Sosyal Demokrat Partisi Başbakanı ve sözde yeşiller Hippi partisi Agenda 2010 denen maddeyi cikardi. Maksat işsizliği önlemek ve işsizlere iş bulmak. Ben normal işçi olarak 2001 senesinde 15 € Fabrikada Brüt saat ücreti kazanıyordum. 2009' da Almanyada ekonomik krizden malesef işsiz kalınca bana teklif edilen saat ücreti 7€ idi. Evet 7€. Oda 2003 senesinde kurulan kiralık firmaların sayesinde. Çünkü asgari saat ücreti 2009 senesinde Sosyal demokrat partisi kiralık işçilere o kadar yapmıştı. Hemide kanuni.

Yani Sosyal demokrat parti kendi işçisini sömürmeye itti. Bütün fabrikalar hepsi kiralık işçi alıyodu. Düşünki senin elinde bir kaç bin € oldu mu kiralik işyeri açıp insan kiralayabiliyodun. Birden mantar gibi çoğaldılar ve yıllar geçtikçe malesef kiralık işçilikten başka iş kalmadı.

Kiralık işçiliğin Alman fabrikalara getirisi çok iyi. Hem ucuz insan hem iyi calişmadığın an hemen eve yollanıp yenisini alabiliyosun kiralık firmalardan. Kiralık firmalar ile fakirlik felaket derecede başladı hemide hızla. Gözünü kapayıp açana kadar yoksul oluyosun.

Şu an benim devletin fakirler için yani sosyal denilen evin kirası 899€. Bana teklif edilen kiralık işçi olarak saat ücreti ise 8,8€ brüt. Ortalama iş saati 160 saat Almanyada. Brüt yapar 1408€. Hakiki işçi olarak çalışsan ortalama 13€ brütten yapar 2080€ :)

Hesap ortada. Hani diyorlar Almanyada çocuk parası yardımı var, kira yardımı var. İnan hepsi senin aç karnını doyuracağın kadar. Türkiyedekiler hep Almanyadan hayal eder. Alamancı diye gel bide gör ne alamancıyız. Dikkat ederseniz Türkiyeden gelen çoğu gurbetçinin arabası dökülüyo. Lüx araç ile gelenler ya Leasing ya gizli işler yapıyo yada şanı yaver gitmiş iyi işte kalmış yıllarca.

Ben bu bozuk düzene karşı Almanya Cumhurbaşkanına yazdım. Dedim ki sayın cumhurbaşkanı piyasada kiralık işçilikten başka iş yok sen bu devletin en başındasın. Kiralık işçi demek geleceği olmayan her an kapı dışarı edilecek işçi demek. Hemide yarı maaşa izinde 24 gün normal işçi 30 gün yılbaşı parası izin parası var diye parası hepsi az. Bana cevap geldi sana yardım edecez sayın cumhurbaşkanının ricası ile diye. Mektubu yollaya yollaya işsizlik merkezine yollamasınlar mı? Onlarda gel 15 ay meslek yap kirli işçi çamaşır yıkama ve kahve otomatik doldurma kursu diye :) İnanin hepsi gercek. Ulan dedim zamanın cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e yazsam belki o bile daha iyi iş bulurdu bana dedim :) Hani böyle meslekte yok inanın. Kurs sonunda alacağım maaşda 1500€ brüttü hani sosyal işsizlik yardımından daha az.

Başbakana yazdım meclis başkanına Almanya insan hakları komisyonuna Almanya vekillerine işçi bakanına aile bakanına. Cevap geldi ama hepsi politik cevap. Biliyoruz tamam ok.

Gazetelere yazdım Alman gazetelerine. Bir kaç gazeteci irtibata geçti haber yapmak istedi ama sonunda fos çıktı. Yazmıyolar yazdırmıyolar. Şu an 30% kiralık işçi ve işsiz var onların haberini yapmak istemiyolar. 70% te normal işçi onların durumu iyi onlarında umrunda değiliz taki onlar düşene kadar. Hani nerde bu millet nerde bu devlet o zaman? :)

Twitterda neler yazdım başka twitter adı ile Almanca ama nafile. Medya 3 maymun. İnanın milletin hali çok perişan. Bi araştırın gerçekten yalan mı yazıyom doğru mu diye anlarsınız. Şu an Almanya iş piyasası sırf kiralık. Hani ister mesleğin olsun ister olmasın. Nerdeyse her meslekten kiralık işverenler açıldı. Yazdıklarım azdır ama yanlış değildir. He sendika dersen hepsi satılık :)

3 ay evvelsi kiralık işçi olarak başladım bir işyerine. Baktımki bizim kiralık işçiler normal işçi 500 mal atıyosa günde onlar 800 atıyo. Her iş bölümünde kiralık işçi var çoğuda tabiki Türk. Adamlar öyle bir sayı yapıyorki aklınız şaşar. Aradan 3 hafta geçti biraz tanışınca kimilerine dedim hemşerim niye bu kadar mal yapıyonuz siz ne yapmak istiyorsunuz? Yazık değil mi bizede ordaki sağlam işçilerede diye. Çünkü onların yıllarca kurulu düzenini alt üst ediyolar. Mal mal suratıma baktılar :) Bugün usta başı geldi. Usta başıda arkadaşım bir Türk. Dedi gözüm sen böyle demişsin niye fazla yapıyonuz diye. Onlarda gitmiş seni en üst kademedeki müdüre şikayet etmişler bizi niye hizlı çalışıyon diye :)

Hani bilişim çalışanları. Bizim insanlar kendi kuyusunu kendi kazıyo. İşçi işçinin kuyusunu kazdığı müddetçe yukardaki zenginler her zaman rahat eder. Ben umudumu kestim artık iyi hayat yaşamaktan. Umudumu kestim iyi insanlarla tanışmaktan. İnsanlara iyiliğine söylüyosun ezdirme kendini kullandırma kendini diye. Ama sonunda bu adam bana yavaş calış dedi diye şikayet ediyolar. Halbuki onları ben ezmiyom onları ezen onları kullanan sistem. Ha ne devrimciyim ne sağcıyım ne solcu ne fethullahçı yada herhani bir düşünceden. Sadece insanım. İnsan gibi yaşamak isteyen insan. Allahtan 2 oğlum üniversiteye gidiyo, bilişim uzmanı olcaklar inşallah küçük olanda 8 sınıf. Hani benim gibi eşek olmasınlarda tek umudum bu. Almanın eşeği olmamak."